RSS
poniedziałek, 10 sierpnia 2009
Dane ogólne

Hiszpania liczyła 40 499 799 mieszkańców 1 stycznia 2000, zaś 1 stycznia 2009 już 46 661 950. Gęstość zaludnienia wynosi 91,4 os./km², jest niższa niż w większości krajów Europy Zachodniej, a jej rozmieszczenie na terytorium kraju jest nierównomierne. Obszary najgęściej zaludnione znajdują się na wybrzeżu i wokół Obszaru Metropolitarnego Madrytu, podczas gdy reszta interioru jest słabo zaludniona. Gęstość zaludnienia jest różna w zależności od prowincji. Największa gęstość zaludnienia występuje w granicach wielkich miast.

15:08, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 lutego 2009
Ibiza
Ibiza jest jedną z wysp na Balearach, na Morzu Śródziemnym. Mówi się na nią "biała wyspa", a to ze względu na dominację w krajobrazie wyspy domów o białej elewacji. Każdego lata Ibiza przeżywa prawdziwy nalot turystów spragnionych słonecznych kąpieli. Na Ibizie znajdziemy ładne plaże, prażące słońce, dobre jedzenie i możliwość wyszalenia się podczas nocnych imprez. To ostatnie z pewnościa docenią młodsi wiekiem turyści. Nie oznacza to jednak, iż wyspa nie ma nic do zaoferowania rodzinom z dziecmi, czy też osobom starszym.

Ibiza stała się popularnym celem wypraw turystycznych w latach 60-tych, kiedy to mówiło sie o jej kulturze hippisowskiej i plażach dla nudystów. Obecnie jest bardzo kosmopolityczna, można tu spotkać ludzi z całego świata wylegujących się na jej piaszczystych plażach. Najważniejsze z nich to Portinatx, Port de Sant Miquel and Sant Vicenç.

14:25, keniawakacje
Link Komentarze (2) »
środa, 17 grudnia 2008
Baleary

Baleary (hiszp: Islas Baleares, kat. Illes Balears) – archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii, o powierzchni 5014 km². Baleary liczą ok. 1 100 mln mieszkańców, w większości Katalończyków.

Baleary są wspólnotą autonomiczną oraz prowincją Hiszpanii ze stolicą w Palma de Mallorca, miasto to poza tym jest jeszcze siedzibą władz kościelnych, sądownictwa i sił zbrojnych. Status autonomii uzyskany w 1983.

11:21, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 października 2008
Górnictwo i energetyka
W Górach Kantabryjskich na północy znajdują się złoża węgla i wysokiej jakości rudy żelaza, dzięki czemu w miastach leżących na wybrzeżu rozwinął się przemysł ciężki. W górach Sierra Morena i Sierra Nevada eksploatuje się złoża rud metali, przede wszystkim rudy miedzi, rudy cynku, rudy ołowiu. Dzięki bogatym złożom rtęci w okolicach Almadén, Hiszpania zajmuję 1 miejsce na świecie w jej wydobyciu. 43% energii kraju pochodzi z elektrociepłowni wykorzystujących paliwa importowane: 41% produkowane jest przez hydroelektrownie w Pirenejach i inne; 16% energii pochodzi z elektrowni atomowych.
14:24, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 sierpnia 2008
Cuenca
Licząca ok. 50 tys. mieszkańców Cuenca wyraźnie dzieli się na dwie części – zabytkowe stare miasto na skalistym wzgórzu obmywanym przez płynące w głębokich wąwozach rzeki Jucar i Huecar i nowe miasto, które rozwinęło się na równinie. Zwiedzanie starówki jest równie fascynujące, co męczące: cały czas trzeba piąć się pod górę lub schodzić stromymi uliczkami i schodami.

Wysiłek rekompensują niesamowite widoki i wyjątkowa atmosfera Cuenki, jednego z najbardziej niezwykłych miast Hiszpanii. Temperatura nie jest tu tak wysoka jak w innych częściach kraju, a powietrze bardziej rześkie.

Zamierzchłe dzieje Cuenki są raczej przedmiotem hipotez niż zbiorem faktów. Na pewno w IX w. stała tu już forteca arabska zwana Conca. Podlegała ona kolejno emiratowi Walencji, władcy Sewilli Al-Maramitowi, Almorawidom, by w 1177 r. znaleźć się pod panowaniem Alfonsa VIII Kastylijskiego.

Strategiczne położenie miasta przyczyniło się do jego rozkwitu, którego kulminacja przypadła na XV i XVI w. Poźniej Cuencę dopadły istne plagi biblijne: epidemia dżumy, susza, a nawet plaga szarańczy...

W czasie wojny o niepodległość (1808–1814), po długim oblężeniu, Cuenca została splądrowana przez wojska francuskie.

Kolejne zniszczenia przyniosła okupacja miasta przez karlistów w lipcu 1874 r.

W XX w. – wyjąwszy lata wojny domowej – Cuenca odnawia się, bogaci i rozrasta.

Obecnie starówka Cuenki, wpisana w 1996 r. na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych zespołów miejskich Hiszpanii.
16:14, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 czerwca 2008
Guernica

Średniowieczna Guernica (bask. Gernika), uważana za najstarszą stolicę Baskonii, wchodzi dziś w skład zespołu miejskiego Gernika- Lumo. Bombardowanie podczas wojny domowej oraz zainspirowany tragedią obraz Pabla Picassa zapewniły mu smutną sławę na całym świecie.

Jedynymi budowlami, jakie ocalały z tragicznego bombardowania, są Casa de las Juntas oraz kościół Santa María – paradoksalnie, właśnie w tych budynkach odbywały się posiedzenia regionalnego parlamentu, który miał być spacyfikowany w trakcie nalotów.

Przed neoklasycystyczną Casa de las Juntas (tel. 94/6251138; VI–IX codz.10.00–14.00 i 16.00–19.00, X–V codz. 10.00–14.00 i 16.00– 18.00; bezpł.), obecnie siedzibą parlamentu biskajskiego, rośnie słynne drzewo wolności, którego artystyczną wizję uwieczniono wewnątrz budynku na witrażowym suficie o powierzchni 235 m.

Celem przybliżenia tragedii w Gernice oraz szerzenia idei filozofii pokoju w miasteczku urządzono także Museo de la Paz (tel. 94/6270213; VII–VIII wt.–sb. 10.00–19.00, nd. 10.00– 14.00, IX–VI wt.–sb. 10.00–14.00 i 16.00–19.00, nd. 10.00–14.00; 4 €, studenci 2 €).
 

10:59, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 kwietnia 2008
Montserrat
Pobożność ludowa utrzymuje, że ok. 50 r. nowej ery na górę przybył św. Piotr i pozostawił w grocie-pustelni figurkę Matki Boskiej, wyrzeźbioną w drewnie przez św. Łukasza.

W 880 r. cudowna figurka została odnaleziona w Santa Cova (Święta Grota), jak później nazwano to miejsce. Wkrótce na Montserrat ludzie z okolic zbudowali kaplicę, a w 976 r. benedyktyni wznieśli klasztor. Zakonnicy nie ukrywali, że za sprawą figurki Matka Boska czyni niezliczone cuda, tak że do Madonny z Montserrat zaczęli pielgrzymować wierni.

W 1409 r. klasztor był już tak potężny, że uniezależnił się od Watykanu.

W 1811 r. klasztor i zabudowania przyklasztorne zniszczyły wojska napoleońskie. W zapiskach Hiszpanów z tego okresu spotyka się wzmianki o Polakach, którzy – gdy szło o bezczeszczenie kościołów i klasztorów – nie wykonywali rozkazów swoich francuskich dowódców.

W czasie dyktatury Montserrat było ośrodkiem opozycji intelektualno-politycznej. To tutaj przechowywano co cenniejsze dzieła literatury katalońskiej – istniejąca do dziś biblioteka chlubi się posiadaniem ponad 300 tys. ksiąg. Patrioci znosili cenne kolekcje malarstwa katalońskiego i włoskiego, ukryli też naczynia liturgiczne, przed wiekami przywiezione z Ziemi Świętej. Eksponaty można obejrzeć w powstałym w 1920 r. muzeum.

Museu de Montserrat (tel. 93/ 8777701; pn.–pt. 10.00–18.45, sb. i nd. 9.30–19.45; 7 €) prezentuje interesującą kolekcję skarbów starożytnego Egiptu, m.in. dobrze zachowaną mumię. Galerie malarstwa i rzeźby szczycą się dziełami S. Rusińola, I. Nonella, R. Casasa, J. Miro, S. Dalíego i P. Picassa, jak również Caravaggia, E. Degasa, C. Moneta, A. Sisleya, El Greca i Tiepola.

Jednak to nie perły malarstwa europejskiego przyciągają tutaj przybyszów, a Czarnulka – La Moreneta – z Montserrat. Łaskami słynąca Matka Boża z Dzieciątkiem oczekuje dziś wiernych w renesansowej bazylice, w niszy nad ołtarzem głównym. Legenda mówi, że cudowna figurka wyszła spod dłuta św. Łukasza, jednak badania za pomocą węgla radioaktywnego datują jej pochodzenie na XII w.

W 1881 r. La Moreneta została ogłoszona patronką Katalonii, a ważniejsze pielgrzymki odbywają się 27 kwietnia i 8 września. Można wtedy wysłuchać hymnu Montserrat, Virolai (pn.– sb. 13.00) lub Ave Maria (nd. 12.00) w wykonaniu 50-osobowego chłopięcego chóru gregoriańskiego „Escolania”.

Warto przyjrzeć się fasadzie bazyliki z figurami Chrystusa i apostołów, którą zaprojektowali Agapit i Venanci Vallmijanowie.

Z Plaça de la Creu do Santa Cova kursuje kolejka linowo-szynowa.

Do Świętej Groty, XVII-wiecznej kaplicy, podążają pielgrzymi z dziękczynieniami, błaganiami o łaskę i po błogosławieństwo.

Można też pójść do mniej popularnej pustelni Sant Joan, a stamtąd do groty Sant Jeroni, by po piętnastu minutach znaleźć się na wysokości 1236 m n.p.m., na szczycie pasma.
19:24, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Hiszpania
Hiszpania jest zlokalizowana w południowo-zachodniej części Europy, na Półwyspie Iberyjskim, Wyspach Balearach (na Morzu Śródziemnym) i Wyspach Kanaryjskich (na Oceanie Atlantyckim). Graniczy z takimi państwami jak: Andora, Francja , Gibraltar i Portugalia . Znaczną część Hiszpanii stanowi Meseta Iberyjska, płaskowyż osiągający wysokość 700 m, otoczony łańcuchami górskimi - na północy Górami Sierra Morena a na południowym wschodzie pasmem Sierra Navada. Galicia na północnym wschodzie to zarówno wzgórza, jak i doliny, z których część została zalana przez morze. tworząc rias. Dorzecze rzeki Ebro znajduje się na północnym wschodzie kraju, zaś rzeki Gwadalkiwir - na południowym zachodzie. Większość wybrzeża jest skalista, lecz można też znaleźć liczne zatoki i piaszczyste plaże. Nieopodal wschodniego wybrzeża leżą wyspy Baleary (5014 km²).
12:35, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 marca 2008
Okres rzymski w Hiszpanii

Rzymskie zainteresowanie się terenami Półwyspu zrodziło się głównie z trwającej rywalizacji z Kartaginą, która to po przegranej w pierwszej wojnie punickiej skierowała się na nie zajęty jeszcze przez Rzym Półwysep Iberyjski, by tam tworzyć swoje nowe imperium wokół Nowej Kartaginy - miasta, uznawanego wówczas za jedno z najwspanialszych w Europie. Krótko później wybuchł kolejny konflikt zbrojny - druga wojna punicka. Kartagina odniosła sromotną klęskę, tracąc wszystkie terytoria pozaafrykańskie - a w tym i Hiszpanię - na rzecz Rzymian i Numidyjczyków. Rzymskim zwyczajem, w roku 197 p.n.e., na nowo pozyskanych terenach ustanowiono dwie prowincje - Citerior (Hiszpania Bliższa) oraz Ulterior (Hiszpania Dalsza). Do tłumienia powstań tam wybuchających, przysłano dwa lata później Marka Porcjusza Katona.

Hiszpania Bliższa obejmowała tereny dzisiejszej Aragonii, Walencji, Katalonii i większej części Castilla la Neuva. Hiszpania Dalsza natomiast rozciągałą się na dzisiejszą Andaluzję, Portugalię, Extremadurę, León, Galicię, Asturię, Kantabrię i Nawarrę (Kraj Basków).

W 154 roku p.n.e. wybuchły trwające do 137 roku wojny luzytańskie oraz wojny celtyberyjskie (do 133) - dwa najpoważniejsze, skoordynowane ze sobą konflikty zbrojne. Wojny luzytańskie zakończyły się morderstwem wodza Luzytanów Wiriatusa oraz częściową aneksją Luzytanii. Wojny celtyberyjskie zakończyły się zdobyciem miasta Numancji po zbiorowym samobójstwie jej mieszkańców. W 123 roku p.n.e. pod pozorem ukrócenia piractwa zajęto Baleary.

Niedługo później Hiszpania stała się areną walk politycznych pomiędzy Cezarem, Pompejuszem i jego synami. Po śmierci Cezara w 49 p.n.e. władzę objął Oktawian August, któremu udało się pokonać plemiona północne.

W 29 r. n.e. przywódca wojskowy i polityk, Marek Agrypa, podzielił Hiszpanię na trzy prowincje, dodając Luzytanię, w której obszar wchodzi dzisiejsza Portugalia (z wyjątkiem części na północ od rzeki Duero), Extremadura i Salamanka. W tym samym roku cesarz August dokonał kolejnej reorganizacji prowincji:

Następnie - przez wieki - trwał proces powolnej, acz wyraźnej romanizacji oraz charakterystycznego dla społeczeństwa rzymskiego podziału społeczeństwa na ludzi wolnych i niewolników. Z Hiszpanii pochodził m.in. Lucjusz Anneus Seneka. Taka ilość wspaniałych osobistości Hiszpania rzymska zawdzięczała systemowi edukacyjnemu - zamożne rodziny korzystały z usług prywatnych nauczycieli, inni mogli skorzystać ze szkół publicznych.

Pod koniec II wieku zaczęły się - tak jak w całym Cesarstwie - kłopoty wszelakiego rodzaju: ekonomicznego, społecznego, militarnego i politycznego. Najwyraźniejszym symptomem kryzysu był spadek zaludnienia, na co skarży się Św. Cyprian: "brakuje rolników w polu, marynarzy na morzu, żołnierzy w obozach". Jedną z przyczyn były zarazy, inną najazdy plemion germańskich. Postępował kryzys miast i zwiększenie roli dużych majątków ziemskich.

W III wieku, cesarz Karakalla wprowadził nowy, krótkotrwały podział. Rozdzielił Hispania Citerior ponownie na dwie części, tworząc Provincia Hispania Nova Citerior oraz Asturiae-Calleciae (dzisiejszy León). Historycy nie znajdują powodu takiej decyzji. W 238 r. n.e. prowincje na powrót uległy zjednoczeniu.

W V wieku Pireneje przekraczają Wizygoci i rozpoczyna się okres Hiszpanii Wizygotów.

13:26, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »
Majorka

Majorka , (hiszp. i kat. Mallorca) – największa w archipelagu Balearów wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym o długości około 100 km i powierzchni 3600 km². Zamieszkuje ją około 600 000 mieszkańców. Głównym miastem wyspy jest Palma de Mallorca.

Wyspa jest zbudowana głównie z wapieni mezozoicznych. Wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży wyspy rozciąga się skrasowiałe pasmo górskie Serra de Tramuntana, z najwyższym szczytem Puig Major, wznoszącym się na wysokość 1445 m n.p.m.. Drugim co do wysokości szczytem jest Puig Massanella - 1367 n.p.m.. Południowo-wschodnią część wyspy zajmuje wyżyna z rozwiniętą rzeźbą krasową, część centralna natomiast ma charakter nizinny. Leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego z suchym latem i opadami w okresie zimowym sięgającymi 650 mm na rok.

W środkowej części wyspy, gdzie znajduje się urodzajna nizina, uprawia się winorośla, oliwki, figi, cytrusy i warzywa. Truskawki z Majorki należą do najlepszych na świecie. W górach Sierra de Mallorca prowadzi się wypas owiec. Na wyspie przeważa przemysł spożywczy i rzemiosło artystyczne (biżuteria, ceramika), nastawione na obsługę licznych turystów. Wyspa słynie ze swych kąpielisk i salin morskich.

13:23, keniawakacje
Link Dodaj komentarz »